28 lat temu, kiedy przyjeżdżaliśmy tutaj to wszyscy się uczyliśmy. Po 5 latach tej nauki tu był rozegrany Puchar Europy i właściwie myśmy próbowali potem podobne imprezy w Polsce, więc Susz nam jakby wyznaczył pewną drogę, pewną jakość. Dziś to jest impreza na największym możliwym poziomie, mamy sprzęt, mamy możliwości, jest ciągle rozbudowywana infrastruktura. Co roku moim zdaniem jest lepiej, jest coraz większy poziom, padają coraz lepsze wyniki.

SUSZ - STOLICA POLSKIEGO TRIATHLONU

                O zawodach triathlonowych w Suszu słyszał każdy, kto uprawia ta wymagająca dyscyplinę sportową.

                To najstarsze wciąż systematycznie organizowane zawody triathlonowe w Polsce, dla których ogromne doświadczenie jest punktem wyjścia do organizowania dziś nowoczesnej i profesjonalnej imprezy, wielokrotnie nagradzanej przez Polski Związek Triathlonu, jako najlepsza impreza triathlonowa w kraju. Susz Triathlon to również jedna z najważniejszych imprez, promujących region warmińsko-mazurski. Świadczą o tym liczne nagrody i wyróżnienia, przyznawane Gminie Susz w konkursie PRO Warmia i Mazury na najlepszą imprezę promocyjną województwa. Susz Triathlon od wielu lat organizowany jest zresztą pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

                Duży potencjał imprezy doceniają dotychczasowi partnerzy medialnie Susz Triathlon. Wejścia z imprezy na żywo prezentowały w swoich serwisach sportowych telewizje TVP Info i TVP Sport, materiał o Suszu przygotowała telewizja TVN24. Reportaże z imprezy emitowała również telewizja Polsat Sport oraz regionalny oddział TVP.

                Impreza posiada na bieżąco aktualizowaną stronę internetową i profil na facebooku. Na temat suskich zawodów ukazuje się wiele publikacji prasowych nie tylko dziennikarzy, ale również amatorów i znanych postaci, zamieszczających swoje relacje ze startu w Suszu.

                Przykładem może być relacja live, realizowana w 2019 roku w Suszu przez popularny, branżowy portal AkademiaTriathlonu.pl

                Wielu zawodników od lat rezerwuje sobie w planach treningowych ostatni weekend czerwca dla suskich zawodów, które w 2020 r. odbędą się w dniach 26-28 czerwca.

Image
Image
Image

CO WYRÓŻNIA NASZE ZAWODY?

                Cechą charakterystyczną Susz Triathlon jest ogromne doświadczenie organizatorów oraz wieloletnia tradycja zawodów, organizowanych w Suszu od 19991 roku.

                Susz uznawany jest za „Stolicę Polskiego Triathlonu”. Pierwsze zorganizowane tu zawody odbyły się w 1991 roku – był to pierwszy Ogólnopolski Sprint Triathlon. Sukces organizacyjny był udziałem dostępności komunikacyjnej, wyjątkowo dobrej infrastruktury terenu oraz oddania i gościnności mieszkańców Susza. To wszystko przekonało władze lokalne do kontynuowania triathlonu z większym rozmachem.

                W 1998 roku Polski Związek Triathlonu zaproponował naszemu miastu organizację zawodów rangi europejskiej. Susz podjął to wyzwanie i 20 czerwca 1998 roku odbył się tu Europejski Puchar Triathlonu w Suszu (pierwszy i ostatni w Polsce). Było to wielkie wydarzenie sportowe oraz medialne. Przyjechało ok. 250 zawodników, w tym także czołówka europejska i światowa. Relację z przebiegu EUROPEAN TRIATHLON CUP w 30-minutowym programie wyemitowała Telewizja EUROSPORT.

                W 2016 Susz obchodził jubileusz 25-lecia organizacji zawodów triathlonowych. Do jubileuszowej edycji zgłosiło się niemal 1900 zawodników z kraju i zagranicy, w tym najlepsi Polscy triathloniści, z reprezentantką Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Rio De Janeiro Agnieszką Jerzyk na czele.

                Dziś, po 29 latach, Susz Triathlon to kultowa impreza triathlonowa. Corocznie na suskiej linii startowej melduje się ponad 1000 sportowców. Jeśli doliczymy do tego kolejne kilka tysięcy osób, które kibicują zawodnikom na trasie kolarskiej, biegowej i na mecie wyścigu, otrzymujemy w sumie atrakcyjną imprezę, która łączy wymagający sport z rozrywką na najwyższym poziomie.

                Dlatego slogan SUSZ – STOLICA POLSKIEGO TRIATHLONU® jest w pełni uzasadniony i szanowany przez triathlonistów. Hasło to zostało opatentowane i figuruje jako znak zastrzeżony.

                Zawodnicy, którzy ukończyli zawody w Suszu, podkreślają jeszcze jeden, ważny argument za kolejnymi startami w naszym mieście. To niepowtarzalna gdzie indziej wyjątkowa atmosfera panująca w czasie imprezy.

                Mieszkańcy Susza, jak żadni inni w Polsce, znają triathlon i jego zasady. Zorganizowane punkty kibicowania zachęcają zawodników do walki o jak najlepsze wyniki. Na trasie żywiołowo kibicują mieszkańcy całych miejscowości. Czym zaskarbiają sobie wdzięczność zawodników.

                Wspaniałą pracę wykonują liczni wolontariusze, którzy na każdym kroku wspomagają zawodników podając napoje, owoce czy schłodzone gąbki i woreczki z lodem, tak potrzebne podczas wysiłku w słonecznym zwykle czerwcu. Blisko 200 młodych ludzi chce pomóc w organizacji wielkiej imprezy sportowej, a ich pracę i ogromne zaangażowanie dostrzegają startujący zawodnicy.

                Organizowanie tak dużej imprezy sportowej to dla społeczności suskiej nie lada wyzwanie organizacyjne, z którego organizatorzy, mieszkańcy i kibice wywiązują się wzorowo.