Ćwierć wieku po PE. Zapraszamy na #SuszTri2023!

Ćwierć wieku po PE. Zapraszamy na #SuszTri2023!

Susz Triathlon 2023 (01.07.) rozpocznie się prawie dokładnie 25. lat po, bez wątpienia najważniejszej i najwyższej rangą imprezie, rozegranej kiedykolwiek w tym miasteczku. W dniu 20 czerwca 1998 roku Susz zorganizował Triathlon European Cup.

Kiedy w 1998 roku Polski Związek Triathlonu zaproponował Suszowi organizację imprezy rangi europejskiej, Susz podjął to wyzwanie, choć wielu komentatorów powątpiewało, czy tak dużą imprezę da się przygotować w niewielkim, kilkutysięcznym miasteczku. Suskie zawody odbywały się wtedy dopiero od sześciu lat, ale szybko zyskiwały popularność i renomę, wyrażaną zarówno coraz większą liczbę uczestników (w 1997 – łącznie ponad 200. osób), jak i organizacją kolejnych wyścigów rangi Mistrzostw Polski (1992, 93, 95 – 97). Zebrane w ciągu tych kilku lat, szerokie doświadczenie organizacyjne na arenie krajowej, pozwoliło Suszowi w roku 1998 udźwignąć wymagania Pucharu Europy w Triathlonie, który organizowano w Polsce po raz pierwszy.
Na starcie tych pamiętnych zawodów stanęło 250 zawodniczek i zawodników, a wśród nich – przedstawiciele ówczesnej ścisłej czołówki europejskiej i światowej. Patronat honorowy nad imprezą przyjął ówczesny premier RP Jerzy Buzek, a w Komitecie Honorowym zawodów znaleźli się m.in.: sekretarz generalny PKOL Janusz Tatera oraz rektor AWF w Gdańsku Janusz Czerwiński.
Transmitowana przez stację Eurosport impreza w Suszu była ogromnym i stojącym na bardzo wysokim poziomie organizacyjnym, wydarzeniem sportowym. Tuz po jej zakończeniu prezydent ETU Diedier Lehenaff: - Każdego tygodnia jeżdżę po Europie i biorę udział w różnych zawodach triathlonowych, ale nigdzie nie spotkałem takiego zaangażowania lokalnych mieszkańców. Znakomita jest tu organizacja, ale także stosunku międzyludzkie, życzliwość i wspaniała gościnność.
Triathlon European Cup 1998 przyniósł niewielkiemu miasteczku na Warmii i Mazurach także duży wzrost rozpoznawalności medialnej w europejskim światku triathlonowym. To wtedy, w entuzjastycznych recenzjach po zawodach, po raz pierwszy określono Susz „stolicą polskiego triathlonu”. Dziś, po ćwierć wieku, miano to wciąż pozostaje aktualne.

Serdecznie zapraszamy na kolejną edycję kultowych zawodów Susz Triathlon!
Poczuj budowaną przez dekady, wyjątkową atmosferę „stolicy polskiego triathlonu”!!


Do zobaczenia 30. czerwca 2023 w Suszu!
#susztri #susztriPE98 #susztri23


Drukuj   E-mail