Zapraszamy do lektury na temat aquathlonu, bo czym skorupka za młodu...

 

Susz Triathlon to od kilku lat nie tylko zmagania najlepszych polskich triathlonistów, ale również wyścigi dla dzieci i młodzieży. Kolejne pokolenia swoją przygodę z triathlonem rozpoczynają właśnie w Suszu od jego skromniejszej wersji – aquathlonu.


Starty w ramach Susz Triathlon rozpoczęły zawody aquathlonowe, w których najpierw wystartowały dzieci wieku 10 – 13 lat, a następnie młodzicy (14 – 15 lat i juniorzy młodsi (16 – 17 lat) – tak od kilku lat rozpoczynają się prasowe relacje z zawodów w Suszu. Na starcie dziecięcych i młodzieżowych wyścigów aquathlonowych stanęło podczas ubiegłorocznej edycji suskiej imprezy w sumie prawie 130 zawodników.


Wprowadzenie dziecka w świat wymagającego, wszechstronnego sportu nie jest zadaniem łatwym. Zanim bowiem młodzi adepci poczują satysfakcję z przekraczania limitów i dawania z siebie wszystkich sił, muszą najpierw polubić wysiłek fizyczny, zrozumieć sens sportowej rywalizacji i poczuć jej atmosferę. Niestety często nie ułatwiają tego nadambitni rodzice oraz sędziowie, którzy zbyt poważnie traktują rywalizację najmłodszych.


Inaczej jest w Suszu. Piękna tradycja najstarszych krajowych zawodów triathlonowych oraz zbierane prze 28 lat, ogromne doświadczenie organizatorów i sędziów tych zawodów procentuje również w podejściu do najmłodszych zawodników. Nieprzypadkowo starty dzieci są pierwszymi punktami harmonogramu podczas Susz Triathlon. Wszystko po to, aby zmniejszyć stres i ułatwić skupienie początkującym adeptom tego sportu. W „stolicy polskiego triathlonu” startująca młodzież może także liczyć na szczególne wsparcie wyjątkowych suskich kibiców.


„Gdybym miał początkującemu amatorowi triathlonu, bez względu na jego wiek, polecić jakieś zawody w Polsce na jego pierwszy start, to byłby to Susz, czyli miejsce, gdzie sam debiutowałem – mówi Łukasz Grass, dziennikarz i propagator triathlonu, prowadzący portal Akademia Triathlonu. Jego słowa potwierdza wiele pozytywnych opinii młodych zawodników, którzy to właśnie w Suszu zdobywali swoje pierwsze triathlonowe szlify.

 

reportazsobotasusz2018 00040

reportazsobotasusz2018 00041

reportazsobotasusz2018 00042

reportazsobotasusz2018 00043

reportazsobotasusz2018 00045